Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

MERJA ALA-OLLA (s. 1965)

ATELJEEGALLERIA ARTMERKUT

Ihoden Kylätie 70

27320 IHODE

Suomi, Finland

+358445331718

artmerkut@gmail.com

www.artmerkut.fi

 

Ammatti

  • Kuvataiteilija, taidegraafikko, kuvataideopettaja

Taidekoulutus

  • 2006 - 2007             Vauvojen värikylpy™ - ohjaaja, Satakunnan lasten kulttuurikeskus, Pori
  • 1991 - 1997             Taidehistorian ja kasvatustieteen opinnot, Turun Yliopisto
  • 1984 - 1987             Graafinen taiteilija, Kankaanpään Taidekoulu

Taideopetus

  • 2017 - 2018             Rauman Kansalaisopisto, Vauvojen värikylpy™ - ohjaaja
  • 2017 - 2018             Ateljee – Kuvataiteen tekniikat, Rauma
  • 2017- 2018              Lasten taidekurssit, Frozen I ja II, Tylypahka, Rauma
  • 1988 - 2015             Euran Kansalaisopisto,päätoiminen taideaineiden opettaja
  • 2006 - 2014             Lasten taideleirit, Pyhäranta
  • 2008                         Nuorten taideleiri, Kodisjoki
  • 1989 - 1991             Laitilan Nuorisoverstaan kesäleirit, Laitila

Jäsenyydet

  • Suomen Taidegraafikot ry
  • Turun Taidegraafikot ry
  • Rauman Taiteilijaseura ry
  • Rauman Taidegraafikot ry
  • Taideyhdistys Efra ry
  • Kuvasto ry
  • OAJ

Luottamustoimet

  • 2012 - 2018             Fudoshin Rauma ry:n perustajajäsen ja puheenjohtaja
  • 2011 - 2012             Porin Judoseura Fudoshin ry:n Rauman alajaoksen toiminnanjohtaja
  • 2009 - 2012             Porin Judoseura Fudoshin ry:n hallituksen jäsen
  • 2009 - 2012             Varsinais-Suomen maakuntavaltuuston jäsen
  • 2009 - 2012             Pyhärannan kunnanvaltuuston jäsen
  • 2005 - 2008             Pyhärannan kunnan sivistyslautakunnan jäsen

 Yksityisnäyttelyt

  • 2018        Riihimäen kaupunginkirjasto, Palatsin kissa ja Tulihäntäiset, Riihimäki
  • 2017        S-Galleria, Helsinki
  • 2017        Kulttuuritalo Kuivaamo, Kuuskajaskari, Rauman saaristo, Rauma
  • 2017        Pyhärannan kirjaston näyttelytila, Ihode
  • 2017        Turun Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Turku
  • 2017        Turun Kauppakamari, Kuukauden taiteilija, Turku
  • 2016        Pop-Up Galleria Merja Ala-Olla, Aurora Borealis, Rauma
  • 2016        Ravintola Goto, Taidesuunnistus, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2016        Ravintola Byssan näyttelytila, Teknologiatalo Sytytin, Rauma
  • 2016        Säkylän kirjaston näyttelytila, Säkylä
  • 2016        Galleria Kapriisi, Tampere
  • 2016        Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma
  • 2015        Taidesalonki Piirto, Helsinki
  • 2015        Grafoteekki - Suomen Taidegraafikot ry, Kuukauden taiteilija, Helsinki
  • 2015        Raision Kirjastotalon Aulagalleria, Raisio
  • 2015        Härmän Kuntokeskuksen näyttelytila, Ylihärmä
  • 2015        Kouvolan pääkirjasto, Kouvola
  • 2014        Seinäjoen Taidehalli, Seinäjoki
  • 2014        Euran pääkirjaston näyttelytila, Eura
  • 2014        Kulttuurikeskus Kustaa Hiekan Lukutupa, Laitila
  • 2014        Tampereen pääkirjasto Metso, Tampere
  • 2013        Soppi, Rauma
  • 2011        Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma
  • 2010        Laitilan kirjasto, Laitila
  • 2008        Voltti-talo, Eurajoki
  • 2007        Pyhärannan kirjasto, Ihode
  • 2007        Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma
  • 2006        Pyhärannan kirjasto, Ihode
  • 2004        Armas Hutrin taiteilijakoti Pyynpivo, Perniö
  • 2003        Hannulan Kesänäyttely, Pyhäranta
  • 2001        Pyhärannan kirjasto, Ihode
  • 2000        Ventola, Laitila
  • 1999        Ateljeetalo Efra, Eura
  • 1995        Ventola, Laitila
  • 1994        Galleria 1h+k, Pori
  • 1993        Kalannin kirjasto, Kalanti
  • 1993        Pyhärannan kirjasto, Ihode
  • 1992        Galleria Räikkälä, Kankaanpää
  • 1991        Art-Leonardo, Tampere
  • 1991        Sininen Talo, Salo
  • 1989        Villa Mäntylä, Eura
  • 1989        Naisten huoneen kirjakahvila, Helsinki
  • 1986        Laitilan kirjasto, Laitila 

Kansainväliset yhteisnäyttelyt

  • 2018        Federation Gallery, The Biennial International Miniature Print Exhibition (BIMPE), Vancouver, British Columbia, Kanada
  • 2018        Galerie L'Etangd'Art, 38th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska
  • 2018        Fundació Tharrats d'Art Gràfic, 38th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja
  • 2018        Wingfield Barns, 38th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK
  • 2018        Taller Galeria Fort, 38th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja
  • 2017        Galerie L'Etangd'Art, 37th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska
  • 2017        LESSEDRA Gallery, 16th LESSEDRA World Art Print Annual - Mini Print 2017, Sofia, Bulgaria
  • 2017        Art Gallery Kazanlak, Miniprint Kazanlak, Kazanlăk, Bulgaria
  • 2017        Taller Galeria Fort, 37th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja
  • 2016        Galerie L'Etangd'Art, 36th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska
  • 2016        Fundació Tharrats d'Art Gràfic, 36th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja
  • 2016        Wingfield Barns, 36th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK
  • 2016        Taller Galeria Fort, 36th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja
  • 2016        Chelsea Town Hall, Chelsea Art Fair, Lontoo, UK
  • 2016        Down Arts Centre Seacourt, International Mini Print Biennial 2016, Downpatrick, UK
  • 2016        FE McWilliam Gallery, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Banbridge, Northern Ireland
  • 2016        Seacourt the Centre for Contemporary Printmaking, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Bangor, Down, Northern                  Ireland
  • 2016        Kulturni Centar Gornji Milanovac, 13th International Biennial of Miniature Art, Gornji Milanovac, Serbia
  • 2015        BELA Print 8, Osaka, Japani
  • 2015        TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 35th Miniprint International 2015, Barcelona, Espanja
  • 1994        Jászberény, Rauman Taiteilijaseura, Jászberény, Unkari
  • 1994        Müterem Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari
  • 1994        Vízivárosi Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari
  • 1994        Jászberény, Taiteilijaryhmä LIITE nro: 17, "Valo ja ääni", performance, Jászberény, Unkari
  • 1992        Vöru, Laitilan seudun Kuvataideseura, Vöru, Viro
  • 1990        Askersund, Taideyhdistys Efra, Askersund, Ruotsi
  • 1987        Kanagava, The 13th International Independante Exhibition of Prints, Kanagava, Japani
  • 1987        TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 7th Miniprint International 1987, Barcelona, Espanja
  • 1986        TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 6th Miniprint International 1986, Barcelona, Espanja

Yhteisnäyttelyt

  • 2018        Federation Gallery, The Biennial International Miniature Print Exhibition (BIMPE), Vancouver, British Columbia, Kanada
  • 2018        Galerie L'Etangd'Art, 38th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska
  • 2018        Fundació Tharrats d'Art Gràfic, 38th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja
  • 2018        Wingfield Barns, 38th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK
  • 2018        Taller Galeria Fort, 38th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja
  • 2018        Rauman Taidemuseo, Tooli, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2018        Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma
  • 2018        Kulttuuritalo Kuivaamo, Kuuskajaskari, Rauman saaristo, Rauma
  • 2018        PeeÄrrä-teosvälityspäivät, Rauma
  • 2018        Kaapelitehdas, TEOS 2018, Helsinki
  • 2017        Kankaanpään Galleria, Matkalla - RTG Vuosinäyttely, Kankaanpää
  • 2017        Galerie L'Etangd'Art, 37th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska
  • 2017        LESSEDRA Gallery, 16th LESSEDRA World Art Print Annual - Mini Print 2017, Sofia, Bulgaria
  • 2017        Art Gallery Kazanlak, Miniprint Kazanlak, Kazanlăk, Bulgaria
  • 2017        Kulttuurikeskus Untamalan Pop Up - Taidelainaamo, Laitila
  • 2017        Rauman Taidemuseo, Aarrekammion avainkaappi, Rauma
  • 2017        Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma
  • 2017        Taller Galeria Fort, The 37th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja
  • 2017        Suomen Taidegraafikot, Summer Prints, Helsinki
  • 2017        Kaapelitehdas, TEOS 2017, Helsinki
  • 2017        Emil Cedercreuzin museo, RTG, Harjavalta
  • 2016        Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot 40 - vuotisjuhlanäyttely, Rauma
  • 2016        Galerie L'Etangd'Art, 36th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska 
  • 2016        Fundació Tharrats d'Art Gràfic, 36th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja
  • 2016        Wingfield Barns, 36th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK
  • 2016        Galleria Gylich, Fasadien kätköissä - Rauman Taiteilijaseura,                 Eurajoki
  • 2016        Taller Galeria Fort, 36th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja
  • 2016        Chelsea Town Hall, Chelsea Art Fair, Lontoo, UK
  • 2016        Rauman Merimuseo, Messissä - Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2016        Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma
  • 2016        Taidesalonki Piirto, Kymmenen kädenjälkeä, Helsinki
  • 2016        Ailan Taidegalleria, Take Away, Helsinki
  • 2016        Suomen Taidegraafikot, Summer Prints, Helsinki
  • 2016        Down Arts Centre Seacourt, International Mini Print Biennial 2016, Downpatrick, UK
  • 2016        FE McWilliam Gallery, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Banbridge, Northern Ireland
  • 2016        Seacourt the Centre for Contemporary Printmaking, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Bangor, Down, Northern                  Ireland
  • 2016        Kulturni Centar Gornji Milanovac, 13th International Biennial of Miniature Art, Gornji Milanovac, Serbia
  • 2016        Kaapelitehdas, TEOS 2016, Helsinki
  • 2015        Seinäjoen Taidehalli, Hyvässä seurassa - Rauman Taiteilijaseura 70 vuotta, Seinäjoki
  • 2015        BELA Print 8, Osaka, Japani
  • 2015        Poriginal Galleria, Taidesatama LIVE, Pori
  • 2015        TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 35th Miniprint International 2015, Barcelona, Espanja
  • 2015        Rauman Taidemuseo, Hyvässä seurassa - Rauman Taiteilijaseura 70 vuotta, Rauma
  • 2015        Kulttuurikeskus Cruselli, Talvinäyttely - Rauman Taidegraafikot ja Vaasan Taidegraafikot, Uusikaupunki
  • 2014        Kulttuurikeskus Cruselli, Vakka-Suomen Taideyhdistyksen vuosinäyttely, Uusikaupunki
  • 2014        Julkkis Galleria, Mini Art - Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2014        Vanha kansalaisopisto, Rauman Taidelainaamon 10-vuotisjuhlanäyttely, Rauma
  • 2013        Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki 4. Biennaali - Rauman Taiteilijaseura, Uusikaupunki
  • 2012        Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2011        Galleria Regina, Rauman Taiteilijaseura, Turku
  • 2011        Vanha kansalaisopisto, Kuvajaisia - Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2011        Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura ja Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2011        Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2009        Galleria Ferin, Helsinki
  • 2009        Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2009        Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2009        Galleria Gylich, Rauman Taidegraafikot, Vuojoen kartano, Eurajoki
  • 2009        Suvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2008        Kulttuurikeskus Cruselli, Rauman Taiteilijaseura, Uusikaupunki
  • 2008        Kulttuurikeskus Untamala, Laitila
  • 2008        Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2008        Suvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2008        Talvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2007        Ars Litoralis 2007, Pyhärantalaisia taiteilijoita, Pyhäranta
  • 2007        Kylmäpihlajan majakka, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2007        Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2007        Suvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2006        Ars Litoralis 2006, Pyhärantalaisia taiteilijoita, Pyhäranta
  • 2005        Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura, Rauma
  • 2002        Ars Litoralis 2002, Pyhärantalaisia taiteilijoita, Pyhäranta
  • 2001        Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2000        Lönnströmin Taidemuseo, Radio Ramonan ”Taide tekee hyvää” - Lastensairaalan hyväksi, Rauma
  • 2000        Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 2000        Salon Veturitalli, Rauman Taidegraafikot, Salo
  • 1997        Lönnströmin Taidemuseo, Nuoria Raumalaistaiteilijoita, Rauma
  • 1995        Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 1994        Jászberény, Rauman Taiteilijaseura, Jászberény, Unkari
  • 1994        Müterem Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari
  • 1994        Vízivárosi Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari
  • 1994        Jászberény, Taiteilijaryhmä LIITE nro: 17, "Valo ja ääni", performance, Jászberény, Unkari
  • 1994        Otanlahti, Taiteilijaryhmä LIITE nro:19, "Merestä syntynyt", performance, Rauma
  • 1993        Funkkistalo, Merja Ala-Olla ja Riitta Tuokko, Laitila
  • 1993        Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 1992        Vöru, Laitilan seudun Kuvataideseura, Vöru, Viro
  • 1992        Seinäjoen Taidehalli, Seinäjoki
  • 1992        Galleria Figo, Ala-Olla, Kähönen, Markkanen ja Tammenpää, Joensuu
  • 1992        Galleria Joella, Rauman Taidegraafikot, Turku
  • 1991        Poriginal Galleria, Pori
  • 1991        Galleria, Rauman Taidegraafikot, Lahti
  • 1991        Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 1990        Askersund, Taideyhdistys Efra, Askersund, Ruotsi
  • 1990        Ateljee Lähde, Huittinen
  • 1989        Kokemäen kirjasto, Merja Ala-Olla ja Sirpa-Helena Viljanen, Kokemäki
  • 1989        Galleria Figo, Merja Ala-Olla ja Vesa Toukomaa, Joensuu
  • 1989        Ålands Museum, Rauman Taidegraafikot, Maarianhamina
  • 1989        Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma
  • 1988        Laitilan kaupunginkirjasto, Laitila
  • 1988        Rauman Taidemuseo, Rauma
  • 1988        Seinäjoen Taidehalli, Ala-Olla, Osmonen, Railo ja Viljanen, Seinäjoki
  • 1988        Taide-Art, Rauman Taidegraafikot, Helsinki
  • 1987        Vaasan Taidehalli, Nuorten IV kansainvälinen taidegrafiikan triennaali, Vaasa
  • 1987        Kanagava, The 13th International Independante Exhibition of Prints, Kanagava, Japani
  • 1987        TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 7th Miniprint International 1987, Barcelona, Espanja
  • 1987        Emil Cedercreuzin museo, Merja Ala-Olla ja Sirpa-Helena Viljanen Harjavalta
  • 1986        TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 6th Miniprint International 1986, Barcelona, Espanja
  • 1986        Karvetin Taidekeskus, Turun, Porin ja Ahvenanmaan läänien aluenäyttely, Naantali
  • 1986        Turun ja Porin läänin Nuorten näyttely, Rauma
  • 1985        Seinäjoen taidehalli, Suomen Kuvataidejärjestöjen liiton vuosinäyttely, Seinäjoki

Tilaustyöt ja grafiikansarjat

  • 2015        Rauman Purjehdusseura, vedossarja, vedosmäärä 50 kpl, 2.4mR MM-kilpailut, Rauma
  • 2007        Euran kunta, vedossarja, vedosmäärä 10 kpl, Eura
  • 2006        Rauman kaupunki, vedossarja, vedosmäärä 10 kpl, Rauma
  • 2005        Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, vedossarja vedosmäärä 100 kpl, Finland
  • 2005        Rauman Taidegraafikkojen grafiikansalkku, vedossarja, vedosmäärä 15 kpl, Rauma
  • 2000        Villa Lalla, kattomaalaus, Laitila
  • 1999        Rauman Taidegraafikoitten grafiikansalkku, vedossarja, vedosmäärä 15 kpl, Rauma
  • 1991        Rauman Taidegraafikot, vuoden vedossarja, vedosmäärä 50 kpl, Rauma
  • 1988        Nordkonstin grafiikansalkku, vedossarja, vedosmäärä 225 kpl, Kunstklubben, Oslo, Norja

Teoksia kokoelmissa

  • Askersundin kunta, Ruotsi
  • Eurajoen kunta
  • Euran kunta
  • Kankaanpään taidekoulu
  • Karvian kunta
  • Kunstklubben, Oslo, Nordkonst, Norja
  • Laitilan kaupunki
  • Oy Metsä-Rauma Ab, Rauma
  • Pori, Satakunnan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä
  • Porin taidemuseo
  • Pyhärannan kunta
  • Pyhärannan Säästöpankki
  • Rauman kaupunki
  • Seinäjoen kaupunki
  • Säkylän kunta
  • Vaasan kaupunki

Matkat

  • 2007        Tallinna ja Kumu, Matkanjohtajana Euran Kansalaisopiston opiskelijoille, Viro
  • 1995        Budapest, Szentendre, Matkanjohtajana Euran Kansalaisopiston opiskelijoille, Unkari
  • 1995        Jászberényn kansainvälinen taideleiri, Unkari
  • 1995        Budapest, Rauman taiteilijaseura, Unkari
  • 1993        Luxor ja Kairo, Matkanjohtajana Euran Kansalaisopiston opiskelijoille, Egypti
  • 1987        Kööpenhamina, Nordkonst, Tanska
  • 1987        Gdansk, Taideakatemia, Puola

Residenssit

  • 2015        Firenze, Italia. Suomen Taiteilijaseuran Ateljeesäätiön Grassinan ateljeetalossa työskentely
  • 2013        Genova, Italia. Satakunnan Taidetoimikunnan residenssissä työskentely

Julkaisut

  • 2014        Leikkikirja lasten liikuntaseikkailuihin: 

                            MUKSUMUKAVAA MONEEN MENOON

                            ISBN 978-952-93-4321-8                           

                            Kustantaja: Fudoshin Rauma ry

 

Töitä myynnissä

 

 

 

 

Lataa CV