Merja Ala-Olla

CV

Merja Ala-Olla (s. 1965)

Kuvataiteilija, Taidegraafikko, Kuvataideopettaja

Ihoden Kylätie 70, 27320 IHODE, Suomi, Finland

+358 44 533 1718

artmerkut(at)gmail.com

2006 – 2007 Vauvojen värikylpy™ – ohjaaja, Satakunnan lasten kulttuurikeskus, Pori

1991 – 1997 Taidehistorian ja kasvatustieteen opinnot, Turun Yliopisto

1984 – 1987  Graafinen taiteilija, Kankaanpään Taidekoulu

2022 → Rauman Taidegraafikot ry:n puheenjohtaja

2022 → Fudoshin Rauma ry:n hallituksen jäsen                                                                              

2012 – 2021 Fudoshin Rauma ry:n perustajajäsen ja puheenjohtaja

2011 – 2012 Porin Judoseura Fudoshin ry:n Rauman alajaoksen toiminnanjohtaja

2009 – 2012 Porin Judoseura Fudoshin ry:n hallituksen jäsen

2009 – 2012 Varsinais-Suomen maakuntavaltuuston jäsen

2009 – 2012 Pyhärannan kunnanvaltuuston jäsen

2005 – 2008 Pyhärannan kunnan sivistyslautakunnan jäsen

2017 → Ateljee – Kuvataiteen tekniikat, Rauma

2020 → Porin seudun Kansalaisopisto

2019 → Vakka-Suomen Kansalaisopisto

2017 → Lasten taidekurssit, Frozen I ja II, Tylypahka, Rauma

2017 – 2019 Rauman Kansalaisopisto, Vauvojen värikylpy™ – ohjaaja

1988 – 2015 Euran Kansalaisopisto, päätoiminen taideaineiden opettaja

2006 – 2014 Lasten taideleirit, Pyhäranta

2008 Nuorten taideleiri, Kodisjoki

1989 – 1991 Laitilan Nuorisoverstaan kesäleirit, Laitila

Kuvasto ry

Rauman Taidegraafikot ry

Rauman Taiteilijaseura ry

Suomen Taidegraafikot ry

Taideyhdistys Efra ry

Turun Taidegraafikot ry

2022 Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma

2019 KasiTori, Pohjoisesta etelään, Laitila

2019 Säkylän pääkirjaston näyttelytila, Kaamoksesta kirsikankukkiin, Säkylä

2019 Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma

2018 Riihimäen kaupunginkirjasto, Palatsin kissa ja Tulihäntäiset, Riihimäki

2017 S-Galleria, Helsinki

2017 Kulttuuritalo Kuivaamo, Kuuskajaskari, Rauman saaristo, Rauma

2017 Pyhärannan kirjaston näyttelytila, Ihode

2017 Turun Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Turku

2017 Turun Kauppakamari, Kuukauden taiteilija, Turku

2016 Pop-Up Galleria Merja Ala-Olla, Aurora Borealis, Rauma

2016 Ravintola Goto, Taidesuunnistus, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2016 Ravintola Byssan näyttelytila, Teknologiatalo Sytytin, Rauma

2016 Säkylän kirjaston näyttelytila, Säkylä

2016 Galleria Kapriisi, Tampere

2016 Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma

2015 Taidesalonki Piirto, Helsinki

2015 Grafoteekki – Suomen Taidegraafikot ry, Kuukauden taiteilija, Helsinki

2015 Raision Kirjastotalon Aulagalleria, Raisio

2015 Härmän Kuntokeskuksen näyttelytila, Ylihärmä

2015 Kouvolan pääkirjasto, Kouvola

2014 Seinäjoen Taidehalli, Seinäjoki

2014 Euran pääkirjaston näyttelytila, Eura

2014 Kulttuurikeskus Kustaa Hiekan Lukutupa, Laitila

2014 Tampereen pääkirjasto Metso, Tampere

2013 Soppi, Rauma

2011 Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma

2010 Laitilan kirjasto, Laitila

2008 Voltti-talo, Eurajoki

2007 Pyhärannan kirjasto, Ihode

2007 Rauman Taidelainaamo, Kuukauden taiteilija, Rauma

2006 Pyhärannan kirjasto, Ihode

2004 Armas Hutrin taiteilijakoti Pyynpivo, Perniö

2003 Hannulan Kesänäyttely, Pyhäranta

2001 Pyhärannan kirjasto, Ihode

2000 Ventola, Laitila

1999 Ateljeetalo Efra, Eura

1995 Ventola, Laitila

1994 Galleria 1h+k, Pori

1993 Kalannin kirjasto, Kalanti

1993 Pyhärannan kirjasto, Ihode

1992 Galleria Räikkälä, Kankaanpää

1991 Art-Leonardo, Tampere

1991 Sininen Talo, Salo

1989 Villa Mäntylä, Eura

1989 Naisten huoneen kirjakahvila, Helsinki

1986 Laitilan kirjasto, Laitila

2023 ArtExpo23, Austin, Texas, USA

2019 Wingfield Barns, 39th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK

2019 Taller Galeria Fort, 39th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2019 Art Gallery Kazanlak, Miniprint Kazanlak, Kazanlăk, Bulgaria

2019 SNAP (Society of Northern Alberta Print-Artists), The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Edmonton, Kanada

2018 UBC Okanagan, The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Kelowna, BC, Kanada

2018 Dundarave Print Workshop + Gallery, The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Vancouver, BC, Kanada

2018 Federation Gallery, The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Vancouver, BC, Kanada

2018 Galerie L’Etangd’Art, 38th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska

2018 Fundació Tharrats d’Art Gràfic, 38th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja

2018 Wingfield Barns, 38th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK

2018 Taller Galeria Fort, 38th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2017 Galerie L’Etangd’Art, 37th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska

2017 LESSEDRA Gallery, 16th LESSEDRA World Art Print Annual – Mini Print 2017, Sofia, Bulgaria

2017 Art Gallery Kazanlak, Miniprint Kazanlak, Kazanlăk, Bulgaria

2017 Taller Galeria Fort, 37th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2016 Galerie L’Etangd’Art, 36th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska

2016 Fundació Tharrats d’Art Gràfic, 36th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja

2016 Wingfield Barns, 36th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK

2016 Taller Galeria Fort, 36th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2016 Chelsea Town Hall, Chelsea Art Fair, Lontoo, UK

2016 Down Arts Centre Seacourt, International Mini Print Biennial 2016, Downpatrick, UK

2016 FE McWilliam Gallery, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Banbridge, Northern Ireland

2016 Seacourt the Centre for Contemporary Printmaking, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Bangor, Down, Northern                  Ireland

2016 Kulturni Centar Gornji Milanovac, 13th International Biennial of Miniature Art, Gornji Milanovac, Serbia

2015 BELA Print 8, Osaka, Japani

2015 TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 35th Miniprint International 2015, Barcelona, Espanja

1994 Jászberény, Rauman Taiteilijaseura, Jászberény, Unkari

1994 Müterem Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari

1994 Vízivárosi Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari

1994 Jászberény, Taiteilijaryhmä LIITE nro: 17, ”Valo ja ääni”, performance, Jászberény, Unkari

1992 Vöru, Laitilan seudun Kuvataideseura, Vöru, Viro

1990 Askersund, Taideyhdistys Efra, Askersund, Ruotsi

1987 Kanagava, The 13th International Independante Exhibition of Prints, Kanagava, Japani

1987 TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 7th Miniprint International 1987, Barcelona, Espanja

1986 TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 6th Miniprint International 1986, Barcelona, Espanja

2023 Poriginal Galleria, MUUTOKSEN KUVIA – Jyry 2023, Merja Ala-Olla, Eve Alasaarela ja Kati Valkonen, Pori

2023 ArtExpo2, Austin, Texas, USA

2023 Galleria Gylich, Vuojoen Kartano, Rauman Taidegraafikot, Eurajoki

2023 Rauman Taidegraafikot, Muistoja, Saga, Rauma

2023 Rauman Taidegraafikot, Taidegrafiikan jäljillä, Rauma

2022 Kattilahalli, TEOS 2022, Helsinki

2022 Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma

2022 Rauman Taidegraafikot, Toivo ja rohkeus, Rauma

2022 Rauman Taidegraafikot, SÄÄ, Eura

2021 Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma

2021 Turun Taidegraafikot, Kesänäyttely, Turku

2020 Taidesalonki Piirto, Syysmietteitä, Helsinki

2020 Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma

2020 Kaapelitehdas, TEOS 2020, Helsinki

2019 Wingfield Barns, 39th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK

2019 Taller Galeria Fort, 39th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2019 Galleria Joella, With Love, Turun Taidegraafikot ry, Turku

2019 Art Gallery Kazanlak, Miniprint Kazanlak, Kazanlăk, Bulgaria

2019 Taidesalonki Piirto, Kevättuulia, Helsinki

2019 Kaapelitehdas, TEOS 2019, Helsinki

2019 SNAP (Society of Northern Alberta Print-Artists), The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Edmonton, Kanada

2018 UBC Okanagan, The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Kelowna, BC, Kanada

2018 Dundarave Print Workshop + Gallery, The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Vancouver, BC, Kanada

2018 Federation Gallery, The Biennial International Miniature Print Exhibition, BIMPE X, Vancouver, BC, Kanada

2018 Galerie L’Etangd’Art, 38th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska

2018 Fundació Tharrats d’Art Gràfic, 38th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja

2018 Wingfield Barns, 38th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK

2018 Taller Galeria Fort, 38th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2018 Rauman Taidemuseo, Tooli, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2018 Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma

2018 Kulttuuritalo Kuivaamo, Kuuskajaskari, Rauman saaristo, Rauma

2018 PeeÄrrä-teosvälityspäivät, Rauma

2018 Kaapelitehdas, TEOS 2018, Helsinki

2017 Kankaanpään Galleria, Matkalla – RTG Vuosinäyttely, Kankaanpää

2017 Galerie L’Etangd’Art, 37th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska

2017 LESSEDRA Gallery, 16th LESSEDRA World Art Print Annual – Mini Print 2017, Sofia, Bulgaria

2017 Art Gallery Kazanlak, Miniprint Kazanlak, Kazanlăk, Bulgaria

2017 Kulttuurikeskus Untamalan Pop Up – Taidelainaamo, Laitila

2017 Rauman Taidemuseo, Aarrekammion avainkaappi, Rauma

2017 Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma

2017 Taller Galeria Fort, The 37th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2017 Suomen Taidegraafikot, Summer Prints, Helsinki

2017 Kaapelitehdas, TEOS 2017, Helsinki

2017 Emil Cedercreuzin museo, RTG, Harjavalta

2016 Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot 40 – vuotisjuhlanäyttely, Rauma

2016 Galerie L’Etangd’Art, 36th Miniprint International of Cadaqués, Bages, Ranska 

2016 Fundació Tharrats d’Art Gràfic, 36th Miniprint International of Cadaqués, Pineda de Mar, Espanja

2016 Wingfield Barns, 36th Miniprint International of Cadaqués, Wingfield, Suffolk, UK

2016 Galleria Gylich, Fasadien kätköissä – Rauman Taiteilijaseura, Eurajoki

2016 Taller Galeria Fort, 36th Miniprint International of Cadaqués, Cadaqués, Espanja

2016 Chelsea Town Hall, Chelsea Art Fair, Lontoo, UK

2016 Rauman Merimuseo, Messissä – Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2016 Rauman Taidegraafikot, Kesänäyttely, Rauma

2016 Taidesalonki Piirto, Kymmenen kädenjälkeä, Helsinki

2016 Ailan Taidegalleria, Take Away, Helsinki

2016 Suomen Taidegraafikot, Summer Prints, Helsinki

2016 Down Arts Centre Seacourt, International Mini Print Biennial 2016, Downpatrick, UK

2016 FE McWilliam Gallery, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Banbridge, Northern Ireland

2016 Seacourt the Centre for Contemporary Printmaking, Seacourt International Mini Print Biennial 2016, Bangor, Down, Northern                  Ireland

2016 Kulturni Centar Gornji Milanovac, 13th International Biennial of Miniature Art, Gornji Milanovac, Serbia

2016 Kaapelitehdas, TEOS 2016, Helsinki

2015 Seinäjoen Taidehalli, Hyvässä seurassa – Rauman Taiteilijaseura 70 vuotta, Seinäjoki

2015 BELA Print 8, Osaka, Japani

2015 Poriginal Galleria, Taidesatama LIVE, Pori

2015 TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 35th Miniprint International 2015, Barcelona, Espanja

2015 Rauman Taidemuseo, Hyvässä seurassa – Rauman Taiteilijaseura 70 vuotta, Rauma

2015 Kulttuurikeskus Cruselli, Talvinäyttely – Rauman Taidegraafikot ja Vaasan Taidegraafikot, Uusikaupunki

2014 Kulttuurikeskus Cruselli, Vakka-Suomen Taideyhdistyksen vuosinäyttely, Uusikaupunki

2014 Julkkis Galleria, Mini Art – Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2014 Vanha kansalaisopisto, Rauman Taidelainaamon 10-vuotisjuhlanäyttely, Rauma

2013 Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki 4. Biennaali – Rauman Taiteilijaseura, Uusikaupunki

2012 Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2011 Galleria Regina, Rauman Taiteilijaseura, Turku

2011 Vanha kansalaisopisto, Kuvajaisia – Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2011 Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura ja Rauman Taidegraafikot, Rauma

2011 Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2009 Galleria Ferin, Helsinki

2009 Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2009 Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2009 Galleria Gylich, Rauman Taidegraafikot, Vuojoen kartano, Eurajoki

2009 Suvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2008 Kulttuurikeskus Cruselli, Rauman Taiteilijaseura, Uusikaupunki

2008 Kulttuurikeskus Untamala, Laitila

2008 Rauman Vesitorni, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2008 Suvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2008 Talvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2007 Ars Litoralis 2007, Pyhärantalaisia taiteilijoita, Pyhäranta

2007 Kylmäpihlajan majakka, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2007 Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2007 Suvikuvia, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2006 Ars Litoralis 2006, Pyhärantalaisia taiteilijoita, Pyhäranta

2005 Rauman Taidemuseo, Rauman Taiteilijaseura, Rauma

2002 Ars Litoralis 2002, Pyhärantalaisia taiteilijoita, Pyhäranta

2001 Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2000 Lönnströmin Taidemuseo, Radio Ramonan ”Taide tekee hyvää” – Lastensairaalan hyväksi, Rauma

2000 Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma

2000 Salon Veturitalli, Rauman Taidegraafikot, Salo

1997 Lönnströmin Taidemuseo, Nuoria Raumalaistaiteilijoita, Rauma

1995 Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma

1994 Jászberény, Rauman Taiteilijaseura, Jászberény, Unkari

1994 Müterem Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari

1994 Vízivárosi Galéria, Rauman Taiteilijaseura, Budapest, Unkari

1994 Jászberény, Taiteilijaryhmä LIITE nro: 17, ”Valo ja ääni”, performance, Jászberény, Unkari

1994 Otanlahti, Taiteilijaryhmä LIITE nro:19, ”Merestä syntynyt”, performance, Rauma

1993 Funkkistalo, Merja Ala-Olla ja Riitta Tuokko, Laitila

1993 Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma

1992 Vöru, Laitilan seudun Kuvataideseura, Vöru, Viro

1992 Seinäjoen Taidehalli, Seinäjoki

1992 Galleria Figo, Ala-Olla, Kähönen, Markkanen ja Tammenpää, Joensuu

1992 Galleria Joella, Rauman Taidegraafikot, Turku

1991 Poriginal Galleria, Pori

1991 Galleria, Rauman Taidegraafikot, Lahti

1991 Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma

1990 Askersund, Taideyhdistys Efra, Askersund, Ruotsi

1990 Ateljee Lähde, Huittinen

1989 Kokemäen kirjasto, Merja Ala-Olla ja Sirpa-Helena Viljanen, Kokemäki

1989 Galleria Figo, Merja Ala-Olla ja Vesa Toukomaa, Joensuu

1989 Ålands Museum, Rauman Taidegraafikot, Maarianhamina

1989 Rauman Taidemuseo, Rauman Taidegraafikot, Rauma

1988 Laitilan kaupunginkirjasto, Laitila

1988 Rauman Taidemuseo, Rauma

1988 Seinäjoen Taidehalli, Ala-Olla, Osmonen, Railo ja Viljanen, Seinäjoki

1988 Taide-Art, Rauman Taidegraafikot, Helsinki

1987 Vaasan Taidehalli, Nuorten IV kansainvälinen taidegrafiikan triennaali, Vaasa

1987 Kanagava, The 13th International Independante Exhibition of Prints, Kanagava, Japani

1987 TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 7th Miniprint International 1987, Barcelona, Espanja

1987 Emil Cedercreuzin museo, Merja Ala-Olla ja Sirpa-Helena Viljanen Harjavalta

1986 TALLER GALERíA FORT DE CADAQUéS, 6th Miniprint International 1986, Barcelona, Espanja

1986 Karvetin Taidekeskus, Turun, Porin ja Ahvenanmaan läänien aluenäyttely, Naantali

1986 Turun ja Porin läänin Nuorten näyttely, Rauma

1985 Seinäjoen taidehalli, Suomen Kuvataidejärjestöjen liiton vuosinäyttely, Seinäjoki

2018 Rauman Taidegraafikot, vuoden vedossarja, vedosmäärä 50 kpl, Rauma

2015 Rauman Purjehdusseura, vedossarja, vedosmäärä 50 kpl, 2.4mR MM-kilpailut, Rauma

2007 Euran kunta, vedossarja, vedosmäärä 10 kpl, Eura

2006 Rauman kaupunki, vedossarja, vedosmäärä 10 kpl, Rauma

2005 Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, vedossarja vedosmäärä 100 kpl, Finland

2005 Rauman Taidegraafikkojen grafiikansalkku, vedossarja, vedosmäärä 15 kpl, Rauma

2000 Villa Lalla, kattomaalaus, Laitila

1999 Rauman Taidegraafikoitten grafiikansalkku, vedossarja, vedosmäärä 15 kpl, Rauma

1991 Rauman Taidegraafikot, vuoden vedossarja, vedosmäärä 50 kpl, Rauma

1988 Nordkonstin grafiikansalkku, vedossarja, vedosmäärä 225 kpl, Kunstklubben, Oslo, Norja

Askersundin kunta, Ruotsi

Eurajoen kunta

Euran kunta

Kankaanpään taidekoulu

Karvian kunta

Kunstklubben, Oslo, Nordkonst, Norja

Laitilan kaupunki

Oy Metsä-Rauma Ab, Rauma

Pori, Satakunnan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä

Porin taidemuseo

Pyhärannan kunta

Pyhärannan Säästöpankki

Rauman kaupunki

Seinäjoen kaupunki

Säkylän kunta

Vaasan kaupunki

2007 Tallinna ja Kumu, Matkanjohtajana Euran Kansalaisopiston opiskelijoille, Viro

1995 Budapest, Szentendre, Matkanjohtajana Euran Kansalaisopiston opiskelijoille, Unkari

1995 Jászberényn kansainvälinen taideleiri, Unkari

1995 Budapest, Rauman taiteilijaseura, Unkari

1993 Luxor ja Kairo, Matkanjohtajana Euran Kansalaisopiston opiskelijoille, Egypti

1987 Kööpenhamina, Nordkonst, Tanska

1987 Gdansk, Taideakatemia, Puola

2015 Firenze, Italia. Suomen Taiteilijaseuran Ateljeesäätiön Grassinan ateljeetalossa työskentely

2013 Genova, Italia. Satakunnan Taidetoimikunnan residenssissä työskentely

2014 Leikkikirja lasten liikuntaseikkailuihin: MUKSUMUKAVAA MONEEN MENOON (ISBN 978-952-93-4321-8)